Pszczoły na pożytku z nawłoci kanadyjskiej i nawłoci późnej
W Bydgoszczy i okolicach coraz bardziej żółto. To okres kwitnienia nawłoci kanadyjskiej i nawłoci późnej. Pszczoły wzięły się solidnie do pracy i znoszą ceglastopomarańczowy pyłek kwiatowy. Czy zaczną przynosić do uli również nektar z nawłoci przekonamy się wkrótce. Jest obecnie susza i przydałyby się opady deszczu, aby kwiaty nawłoci zaczęły solidnie nektarować.
Nawłoć kanadyjska jako pożytek pszczeli
Choć nawłoć kanadyjska jest gatunkiem bardzo ekspansywnym i znajduje się na wielu listach gatunków inwazyjnych, stanowiących spore zagrożenie dla środowiska naturalnego, to przez pszczelarzy jest bardzo lubiana.
Razem z wrzosem stanowią jedne z ostatnich pożytków towarowych dla pszczół w roku kalendarzowym. Wydajność miodowa nawłoci kanadyjskiej jest spora i wynosi od 480 do 1000 kg z ha (za Sulborska A., 2019: Rośliny pożytkowe. BEE & HONEY). Wydajność pyłkowa zaś od 45 do 90 kg z ha. Kolor pyłku kwiatowego: ceglastopomarańczowy. Nawłoć kanadyjska zakwita przeważnie w okresie od końca lipca do połowy sierpnia i kwitnie przez 6 do 8 tygodni.
Wraz z nawłocią późną (wydajność miodowa do 900 kg/ha, wydajność pyłkowa 50-70 kg/ha) jest bardzo chętnie oblatywana przez pszczoły. Gdy dopisuje pogoda, pszczoły pracują od godzin rannych do 18 - 19 godziny wieczorem. Pyłek zbierany jest przeważnie pomiędzy godziną 10 i 12.
Nawłoć dobrze nektaruje, gdy gleba w której rośnie jest zasobna w wodę oraz występuje duża wilgotność powietrza. Optymalna temperatura to ok. 30°C. Niższa temperatura i susza ograniczają mocno nektarowanie.
Przy większym areale nawłoci, można pozyskiwać miód towarowy. Miód nawłociowy ma kolor żółtobursztynowy. Aromat miodu jest silny, podobny do zapachu kwiatów. W smaku jest oczywiście słodki, ale można wyczuć kwaskowate akcenty. Czasami nawet lekką gorycz. Miód z nawłoci dość szybko krystalizuje.
Komentarze
Prześlij komentarz