Z czego powstaje miód spadziowy

Miód spadziowy z drzew iglastych

Miód spadziowy z drzew iglastych powstaje głównie z wydzielin mszyc, zwłaszcza tych należących do rodzaju Cinara. Są to owady ssące soki roślinne, które żywią się nektarem i sokiem z drzew iglastych, takich jak świerk, sosna, modrzew i jodła. 

Mszyca i spadź
Mszyca

Mszyce przyczepiają się do igieł lub liści drzew i wydzielają substancję zwana spadzią. Pszczoły zbierają tę spadź i przetwarzają ją w miód spadziowy. Oprócz mszyc, innymi owadami, które mogą przyczynić się do powstania miodu spadziowego, to czerwce i miodówki.

Miód spadziowy z drzew liściastych

Miód spadziowy z drzew liściastych jest znacznie mniej powszechny niż z drzew iglastych. Niemniej jednak, jeśli chodzi o drzewa liściaste, to głównym owadem dostarczającym spadź dla pszczół są również mszyce.

Najważniejszym rodzajem mszyc odpowiedzialnymi za dostarczanie spadzi z drzew liściastych jest lipowiec (Eucallipterus tiliae). Jest to mszyca, która występuje na lipach. Pszczoły zbierają spadź z lip i przekształcają ją w miód spadziowy. Także mszyce występujące na klonach, dębach, jesionach, bukach i wiązach mogą dostarczać spadzi.

Jednak produkcja miodu spadziowego z drzew liściastych jest zazwyczaj ograniczona w porównaniu do miodu spadziowego z drzew iglastych.

W jaki sposób pszczoły przekształcają spadź w miód?

Pszczoły przekształcają spadź w miód poprzez proces fermentacji i enzymatycznego przetwarzania w swoim organizmie.

Najpierw pszczoły zbierają spadź, która znajduje się na igłach drzew lub na liściach. Korzystając z aparatu gębowego, pszczoły zeskubują spadź i przenoszą ją do ula.

Po dostarczeniu spadzi do ula, pszczoły połykają ją i przechowują w swoim żołądku. W żołądku pszczoły zawierają enzymy, które pomagają w trawieniu i rozkładaniu cukrów zawartych w spadzi.

Pszczoły następnie przekazują spadź z żołądka do komórek woskowych w ulu. Tam spadź jest umieszczana w komórkach plastra miodowego, gdzie następuje proces fermentacji. Podczas fermentacji cukry w spadzi są przekształcane w etanol i inne związki chemiczne.

W trakcie fermentacji pszczoły regulują wilgotność i temperaturę w ulu. Woda zawarta w spadzi stopniowo jest odparowywana, co powoduje zagęszczanie się zawartości i powstawanie miodu spadziowego.

Gęsty miód spadziowy pozostaje w komórkach plastra miodowego, gdzie dojrzewa i nabiera charakterystycznego smaku i aromatu. Pszczoły zapieczętowują dojrzałe komórki z miodem, stosując woskowe wieczka, aby zabezpieczyć miód spadziowy przed zanieczyszczeniem.

W rezultacie pszczoły przekształcają spadź w miód spadziowy poprzez proces fermentacji, odparowania wody i dojrzewania w komórkach plastra miodowego.

Czy miód spadziowy jest smaczny?

Miód spadziowy ma charakterystyczny smak i aromat, który może być różny od tradycyjnego miodu nektarowego. Smak miodu spadziowego zależy od gatunku drzewa, z którego pochodzi spadź, oraz od innych czynników, takich jak warunki atmosferyczne i region, w którym został zebrany.

Miód spadziowy ma intensywniejszy i bardziej wyrazisty smak w porównaniu do miodu nektarowego. Charakteryzuje się nutami karmelowymi, lekko palonymi i czasem nawet delikatnie goryczkowymi. Smak może być również lekko kwaskowaty lub kwaśny, szczególnie jeśli pochodzi z drzew iglastych.

Aromat miodu spadziowego jest bardziej intensywny niż aromat tradycyjnego miodu nektarowego. Jest to wynik obecności spadzi i procesu fermentacji. Smak i aromat miodu spadziowego mogą różnić się w zależności od regionu, drzewa i innych czynników, dlatego warto samodzielnie spróbować, aby ocenić jego smakowe i aromatyczne cechy.

Czy miód spadziowy jest zdrowszy od miodu nektarowego?

Miód spadziowy i miód nektarowy mają podobne wartości odżywcze i oba są korzystne dla zdrowia. Oba rodzaje miodu zawierają naturalne cukry, przeciwutleniacze (miód spadziowy charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli), enzymy, a także mikroelementy i witaminy.

W zależności od źródła spadzi (czyli rodzaju drzewa), z którego pochodzi miód spadziowy, może on zawierać nieco inne składniki odżywcze w porównaniu do miodu nektarowego. Na przykład, miód spadziowy z drzew iglastych może zawierać większą ilość niektórych związków fenolowych, które mają właściwości przeciwutleniające.

Jednak różnice te są zazwyczaj niewielkie, a ogólny wpływ na zdrowie jest podobny dla obu rodzajów miodu. Oba są dobrym źródłem energii, a także mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Miód, bez względu na to, czy jest nektarowy czy spadziowy, ma właściwości bakteriobójcze, łagodzące kaszel, wspomagające gojenie się ran i wiele innych korzyści zdrowotnych.

Miód spadziowy w ofercie Pasieki Miodowa Panienka.

Komentarze

Pozostań w kontakcie z Pasieką Miodowa Panienka
Polub lub Obserwuj:

Pasieka Miodowa Panienka FacebookPasieka Miodowa Panienka InstagramPasieka Miodowa Panienka YouTube