Jak przechowywać miód, aby zachować jego walory smakowe i zdrowotne

Miód jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych produktów spożywczych na świecie. Nie tylko ma on wspaniały smak i aromat, ale również posiada liczne właściwości zdrowotne. Jednak aby zachować jego jakość i walory smakowe, należy przechowywać go w odpowiedni sposób.

Miód i pszczoły
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na trwałość miodu jest wilgoć. Dlatego ważne jest, aby przechowywać miód w szczelnym, suchym i chłodnym miejscu, w temperaturze pomiędzy 10°C a 18-20°C (najbardziej optymalna temperatura to 15°C). Wilgoć w powietrzu może przyspieszyć fermentację miodu i zmienić jego smak i aromat. Szklane pojemniki z zamkniętymi wieczkami są najlepszymi wyborami do przechowywania miodu, ponieważ zapobiegają dostawaniu się powietrza i wilgoci do miodu.

Warto też pamiętać, że miód jest wrażliwy na działanie promieniowania słonecznego i wysokich temperatur. Dlatego należy go przechowywać w ciemnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego. 

Wystawienie miodu na promienie słoneczne może mieć negatywny wpływ na jakość i trwałość miodu. Słońce może powodować utlenianie składników miodu, co prowadzi do zmiany koloru i smaku miodu oraz utraty wartości odżywczych. Oksydacja może również prowadzić do tworzenia się wolnych rodników, które mogą uszkadzać składniki odżywcze w miodzie.

Można przechowywać miód w lodówce, ale ma to swoje konsekwencje, ponieważ niskie temperatury (poniżej 10°C) mogą powodować przyspieszoną krystalizację miodu. Niektórzy preferują miód w formie patoki (formy płynnej), więc w takim przypadku przechowywanie miodu w lodówce nie jest najlepszym wyborem. Jednak, jeżeli nie dysponujemy miejscem, w którym moglibyśmy przechowywać miód w temperaturze poniżej 20°C, to przechowywanie w lodówce jest jak najbardziej możliwe i wskazane. To lepsze, niż doprowadzenie do fermentacji poprzez przechowywanie w zbyt wysokiej temperaturze. Miód przechowywany w lodówce zachowa wszystkie swoje walory. Należy tylko pamiętać, aby wieczko słoika było zawsze zakręcone.

Innym ważnym czynnikiem, który wpływa na jakość miodu, jest jego kontekst smakowy. Miód łatwo absorbuje zapachy i smaki innych produktów, takich jak przyprawy, zioła czy warzywa. Dlatego ważne jest, aby przechowywać miód z dala od innych produktów spożywczych i silnych zapachów. Miód najlepiej przechowywać w oddzielnym miejscu, aby uniknąć przenoszenia aromatów z innych produktów.

Jeśli chodzi o czas przechowywania miodu, to jest on nieograniczony i może być przechowywany przez wiele lat, jeśli jest odpowiednio przechowywany. Jednak po pewnym czasie może zmienić się jego konsystencja i smak. Miód krystalizuje z czasem, co oznacza, że cukry w miodzie krystalizują się, tworząc kryształki. To normalne i naturalne zjawisko, które nie wpływa na jakość miodu i można go przywrócić do płynnej postaci, poprzez ogrzewanie w kąpieli wodnej.

Podczas poddawania miodu w kąpieli wodnej, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury (do 40°C), czasie podgrzewania (podgrzewamy jak najkrócej) i unikaniu dodawania wody, aby zachować maksymalny poziom walorów prozdrowotnych miodu i jego najlepszy smak. Przekroczenie temperatury 40°C niszczy cenne dla zdrowia składniki miodu (przeczytaj o walorach surowego, niepodgrzewanego miodu). 

Miód w formie patoki (płynnej) i w formie krupca (skrystalizowanej) mają takie same właściwości prozdrowotne, dlatego proponujemy nie przejmować się krystalizację miodu. To naturalny proces każdego prawdziwego miodu pszczelego. Miody z większą zawartością glukozy (np. miód rzepakowy) mają tendencję do szybszej krystalizacji niż te z większą zawartością fruktozy (np. miód akacjowy).

Podsumowując, aby zachować jakość i trwałość miodu oraz jego walory smakowe, należy przechowywać go w szczelnym, szklanym lub ceramicznym pojemniku, w chłodnym miejscu, najlepiej poniżej 20°C, z dala od światła słonecznego i silnych zapachów. Dodatkowo, należy unikać dodawania wody do miodu, co może przyspieszać proces fermentacji. Pamiętajmy, że odpowiednie przechowywanie miodu jest kluczowe dla jego jakości i smaku.

Prawidłowo przechowywane miody można kupić w Pasiece Miodowa Panienka.

Komentarze

Pozostań w kontakcie z Pasieką Miodowa Panienka
Polub lub Obserwuj:

Pasieka Miodowa Panienka FacebookPasieka Miodowa Panienka InstagramPasieka Miodowa Panienka YouTube